Close
Close

EXHIBITIONS

7th Moscow International Biennale of Contemporary Art “Clouds⇄Forests”

Main Project

 

The Main Project of the 7th Moscow International Biennale of Contemporary Art Clouds⇄Forests will take place in The State Tretyakov Gallery (10, Krymsky Val, Moscow) from 19 September 2017 to 18 January 2018. It will last for four months for the first time in the history of the Moscow Biennale.

The curator of the 7th Moscow Biennale is Yuko Hasegawa, Artistic Director of the Museum of Contemporary Art, Tokyo and Professor of Tokyo University of the Arts. The project Clouds⇄Forests focuses on a new eco-system formed through a circulation of “Cloud Tribes”, who were born on the Internet cloud space, and “Forest Tribes” who are born on cultural origins. The works of the artists of the Main Project will be displayed in a dialogue with works from the permanent exhibition of The State Tretyakov Gallery.

The Main project of the 7th Moscow Biennale includes works of such well-known artists as Matthew Barney, Olafur Eliasson and Björk.

From this year the Moscow Biennale has the Expert Council which includes the heads of leading Russian museums, independent curators and representatives of non-profit foundations – Mikhail Piotrovsky (Director of the State Hermitage Museum), Zelfira Tregulova (Director of the State Tretyakov Gallery), Olga Sviblova (Director of Multimedia Art Museum), Vasily Tsereteli (Executive Director of the Moscow Museum of Modern Art), Andrey Erofeyev (Co-Chairman of the Russian Section of the International Association of Art Critics (AICA); curator), Alexander Rytov (Director of Stella Art Foundation) and others. The Expert Council takes all creative decisions.

Starting from this year the Moscow Biennale introduced a system for presenting Russian artists to international curator. The curator Yuko Hasegawa received over 600 applications from Russian artists and more than 100 recommendations from the Expert Council, museums and non- profit foundations. As a result, the following artists were selected to participate in the Main Project: Alexey Martins, Anastasia Potemkina, Valya Fetisov, Dashi Namdakov, Ilya Fedotov-Fedorov and the creative association “Where Dogs Run”. They will create new works specifically for the 7th Moscow Biennale. In addition, the curator has selected works by Alexander Vinogradov and Vladimir Dubodsarsky, Alina Gutkina and Mikhail Tolmachev from Gazprombank’s contemporary Russian art collection.

The Expert Council of the 7th Moscow International Biennale of Contemporary Art selected 73 projects for the Parallel Program of the Biennale with 53 institutions participating. For the first time the Parallel Program introduces so many different types of institutions – from big museums to small workshops and galleries. The Parallel Program includes: Moscow Museum of Modern Art (MMOMA), Multimedia Art Museum, Moscow (MAMM), the center of contemporary art “Winzavod”, VDNKh, creative association XOLST, Darwin Museum, Gary Tatintsian Gallery, Moscow State University Botanical Garden “Aptekarsky Ogorod” and others.

The Moscow Biennale has for the first time actually become a single unified project. One of the things that brings it together is a mobile application, a digital Guide – joint project of the Moscow Biennale and Yandex – that maps and covers the Main Project of the Biennale and the Parallel program throughout the city of Moscow – navigation and audio guide to every exhibition. The goal of the application is to enable people to find out about the Moscow Biennale, obtain information on the specific projects taking place nearby and gain a detailed idea of what they will see.

The 7th Moscow Biennale will be accompanied by a series of special events, including meetings with artists, lectures and discussions. The Moscow Biennale also prepared separately a big kid’s programme, which will make it possible to come to the Moscow Biennale with the entire family.

Title of the Main Project: Clouds⇄Forests
Curator: Yuko Hasegawa (Japan)
Curatorial assistant: Seiha Kurosawa (Japan)
Dates: 19 September 2017 – 18 January 2018
Opening of the Main Project: 18 September 2017
Venue: New Tretyakov Gallery
(The State Tretyakov Gallery, 10, Krymsky Val, Moscow)
Participants of the Main Project: 51 artists from 24 countries Geography of the participants of the Main Project: Belgium, Cyprus, Denmark, Finland, France, Germany, Hong Kong, India, Indonesia, Iraq, Iran, Iceland, Japan, Jordan, the Netherlands, Norway, Poland, Russia, Singapore, Spain, Switzerland, Turkey, the United Kingdom and the USA Parallel Programme: 73 projects by 53 Moscow institutions

.

7th Moscow International Biennale of Contemporary Art “Clouds⇄Forests”, Moscow
until 18 January 2018

 

 

Parallel Programme

 

The State Biology Museum named after K.A. Timiryazev 

Collection BIOMUS / Оur Birches, Your Birches

Dates: 17 September 2017 – 5 November 2017
Curators: Ulrika Christell, Olga Zubareva
Artists: Carin Carlsson, Ulrika Christell, Tomas Lidén, Lars-Göran Yeudakimchikov Malmquist, Camilla Lindén & Fredrik Söderberg
Address: 15, Malaya Gruzinskaya Street

The State Darwin Museum 

EXPANDING TERRITORIES | Department of Lost Places and New Memories
Dates: 15 September 2017 – 26 November 2017
Curators: r a k e t a & Friends
Artists r a k e t a & Friends: Enberg, Persson, Danilova, Lipka, Comén, Biryukova, Mitamura, Samoilov, Skog, Voiushina, Fedoseev, Lipka Falck and others

Address: 57, Vavilova Street

The State museum-reserve “Tsaritsyno” 

Jointly with the Creative Union of Artists, Russia
EVOLUTION / REVOLUTION / REVISION
Dates: 15 October 2017 – 12 November 2017
Curators: Maarten Bertheux (MBX), Evgeniy Semyonov, Tatyana Mylnikova, Ivan Kolesnikov/Sergei Denisov, Viktor Lukin

Artists: Andrey Filippov, Viktor Skersis, Paruyr Davtyan, Leonid Tishkov, Kolesnikov/Denisov, Viktor Lukin, Evgeniy Semyonov, Konstantin Khudyakov, Tatiana Mylnikova, David Bade and Tirzo Martha, Marc Bijl, Anton Corbijn, Gijs Frieling and Job Wouters, Hamza Halloubi, Iris Kensmil, Tanja Ritterbex, Julia Winter. Address: Khlebny House, 1st Floor

Moscow Fashion Museum 

Red Hole Theory
Dates: 21 September 2017 – 15 October 2017
Curators: Polina Ukhanova, Stella Labuzhskaya
Artists: Svetlana Boyarkina, Nikolai Ryndin, Stella Labuzhskaya, Konstantin Lekh, Yulia Neustroeva, Natalia Bereg
Address: Shopping Arcade, 4, Ilyinka Street

MOSCOW MUSEUM OF MODERN ART 

MMOMA – 10/1, Gogolevsky Boulevard 

Non-mainland
Jointly with Triumph Gallery
Dates: 22 September 2017 – 22 October 2017 Artist: Sofia Gavrilova

Nepokorennye Prospect
Dates: 9 September 2017 – 12 November 2017
Curators: Anastasia Shavlokhova, Anastasia Skvortsova
Artists: Ivan Plyusch, Ilya Gaponov, Andrey Gorbunov, Irina Drozd, Tatiana Podmarkova, Alan Khatagtu, Tanya Ahmetgalieva, Daria Buyun, Victoria Iliushkina,Kirill Koteshov, Timur Kuyanov, Olga Lovcus, Konstantin Novikov, Veronika Rudieva-Ryazantseva, Maxim Svishev, Stas Bags, Alexander Ukrainsky, Ivan Khimin, Yan Forman, Nastya Zaborovskaya, Ilya Grishaev, Asya Marakulina, Kirill Makarov, Semen Motolyanec, Alena Tereshko, Vadim Leukhin

MMOMA – 25/1, Petrovka Street Building 

Giosetta Fioroni. The 1960-s in Rome Dates: 6 September 2017 – 22 October 2017 Curator: Marco Meneguzzi
Artist: Giosetta Fioroni

Soot
Jointly with RuArts Gallery
Dates: 27 September 2017 – 6 November 2017 Curator: Catherine Borisoff
Artists: Grisha and 0331с

MMOMA – 9, Tverskaya Street 

Rebel Land. Contemporary Art of Vladivostok 1960-s – 2010-s Jointly with the Zarya Center for Contemporary Art
Dates: 5 September 2017 – 8 October 2017
Curator: Alisa Bagdonaite

Artists: Ryurik Tushkin, Yury Sobchenko, Valery Nenazhivin, Pyotr Gorelov, Leonid Krutkin, Alexander Pyrkov, etc.

Arсhangelskoye Museum-Estate jointly with the Italian Cultural Institute of Moscow
Look Afar
Dates: 23 September 2017 – 25 October 2017

Curator: Giorgio Verzotti
Artist: Chiara Dynys
Address: Arсhangelskoye Museum-Estate, Krasnogorsky District, Moscow Region

Moscow City Museum 

The Story about How Nobody Understood Anything Dates: 28 September 2017 – 5 November 2017 Curator: Elvira Tarnogradskaya
Artist: Valery Chtak

Address: Imperia Tower, 6/2, Presnenskaya Embankment

Multimedia Art Museum, Moscow 

Jointly with Georges Pompidou National Art and Cultural Centre Brâncuși
Dates: 16 September 2017 – 12 November 2017
Curators: Olga Sviblova, Julie Jones

Artist: Brâncuși
Address: 16, Ostozhenka Street

New Tretyakov Gallery 

«EchoGrad»
Dates: 19 September 2017 – 31 October 2017 Artist: Husama Chaya
Address: 10, Krumsky Val

WINZAVOD CENTRE FOR CONTEMPORARY ART 

Address: Building 6, 1, 4th Syromyatnichesky Lane

White Hall 

Evolution 2.1, cycle Farewell to Eternal Youth Dates: 6 September 2017 – 8 October 2017 Author of the cycle: Nikolai Palazhchenko Curator: Yulia Lebedeva

Artist: Misha MOST

Red Hall 

Template of Life, cycle Farewell to Eternal Youth Dates: 20 September 2017 – 22 October 2017 Author of the cycle: Nikolai Palazhchenko
Artist: Recycle Group

11.12 GALLERY 

Art of Ghosts
Dates: 7 November 2017 – 3 December 2017 Curator: Damir Muratov
Artist: Damir Muratov

Pass By!
Dates: 5 September 2017 – 15 October 2017 Curator: Ruslan Vashkevich
Artists: Ruslan Vashkevich

Gallery 21 

Separations
Date: 12 September – 24 November 2017 Curator: Ksenia Podoynitsyna
Artists: Natasha Danberg, Natalia Zintsova

Fine Art Gallery 

The Subscriber is Outside the Coverage Area. 25 Years
Dates: 5 September 2017 – 15 October 2017
Curator: Irina Filatova
Artists: Timofei Smirnov, Pavel Polyansky, Anastasia Kuznetsova-Ruf, Ivan Korshunov

Pop/off/art gallery 

Battle of the Disabled
Dates: 13 September 2017 – 15 October 2017 Artist: Irina Nakhova

Totibadze Gallery 

Forrest
Dates: 12 November 2017 – 12 December 2017 Curator: Marina Tsurtsumiya
Artists: Gogi Totibadze

Wordshop Gallery 

Cloud of My Memory
Dates: 16 September 2017 – 30 September 2017 Curator: Oleg Arnautov
Artist: Oleg Arnautov

Yekaterinburg Gallery of Modern Art 

The Lady on the Verge…
Dates: 29 September 2017 – 22 October 2017
Curator: Elena Shipitsyna
Artists: Georgy Mayer, Anna Pitirimova, Sergey Laushkin, Tatyana Shvetsova- Y aperova
Address: Gallery of Classic Photography (23, 1, Savvinskaya Embankment)

Creative Association XOLST 

Itinerary under the Open Sky. Stops
Dates: 19 September 2017 – 13 October 2017
Curator: Anna Tulina
Artists: Violetta Goldina, Irina Kovalevskaya, Elena Pavlova, Marianna Chaikina Address: 4, Chertolsky Lane

IN ARTIBUS foundation 

Departing Moscow. City Landscape
Dates: 30 August 2017 – 30 September 2017
Artists: Mikhail Roginsky, Konstantin Istomin, Natalia Nesterova, Anatoly Zverev, Alexander Labas
Address: 17, Prichistenskaya Embankment

State Institute for Art Studies 

Roots
Dates: 17 October – 17 November 2017
Curator: Aleksei Diakov/ Daria Konovalova-Infante
Artists: Tatyana Badanina, Vladimir Nasedkin, Konstantin Khudyakov, Ivan Kolesnikov/Sergei Denisov, Anton Chumak, Eugenia Buravleva, Egor Plotnikov, Pavel Otdelnov, Aleksei Diakov, Daria Konovalova-Infante
Address: 5, Kozitsky Lane

Institute of Bioorganic Chemistry of the Russian Academy of Sciences 

New Compounds/New Bonds
Dates: 25 September 2017 – 29 September 2017
Curators: Alexander Zhuravlev, Yulia Shulyak
Artists: Anastasia Vinogradova, Anastasia Glybina, Olga Ivanova, Alexei Mikhailov, Arseniy Neskhodimov, Lena Petrilyak,Maria Romanova, Anastasia Tsaider, Address: 16/10, Mikluho-Maklaya Street

Institute of Russian Realist Art 

Alexander Labas. October
Dates: 1 October – 10 December 2017
Curator: Anastasia Sirenko, Olga Baskina-Labas, Nadezhda Stepanova Artist: Alexander Labas
Address: Building 31, 7, Derbenevskaya Embankment

Stroganov Moscow State Academy of Industrial and Applied Arts 

Exhaustable Resource
Dates: 7 November 2017 – 21 November 2017
Curator: Elena Yudina
Artists: Pekka Paikkari, Annushka Brochet, Alladin Garunov, Victor Reshetnikov, Elena Yudina, Crocodile Power Group, Åsa Hellman, Natalia Khlebcevich, Johanna Rytkölä, Kirsi Kivivirta, Oleg and Olga Tatarintsevu, Sergey Bratkov, Marina Fomenko.
Address: 9, Volokolomskoe Highway

Slovak Institute in Moscow 

Methexis
Dates: 4 October 2017 – 13 October 2017 Curator: Alena Vrbanová
Artists: Patrícia Koyšová and Martin Ševčovič Address: 27, 2-ya Brestskaya Street

The Foundation of Vladimir Smirnov and Konstantine Sorokin 

Orgy of things
Dates: 20 September 2017 – 1 October 2017
Curator: Vladimir Logutov
Co-curator: Ilya Samorukov
Artists: Anton Bundenko, Aleksander Verevkin, Ivan Gorshkov, Ilya Grishaev, Aleksandr Zaitsev, Oleg Zakharkin, Anastasya Kizilova, Petr Kirusha, Denis Koshkarev, Anna Rotaenko, Kirill Makarov, Roman Minaev, Alek Petuk, Igor Samolet, Andrey Syaylev, Igor Shuklin, Egor Fedorychev, Dmitry Fedorov, Vlad Yurashko Address: 2 nd Floor, 24 / 2 Pravda Street

Christie’s Auction House 

Jointly with Smart Art
Empty Consciousness
Dates: 7 September 2017 – 22 September 2017 Curator: Anna Komar
Artist: Daria Irincheeva
Address: 2/6, building 13, Romanov pereulok

Gary Tatintsian Gallery 

Solo exhibition of Keiichi Tanaami
Dates: 28 September 2017 – 18 November 2017 Artist: Keiichi Tanaami
Address: 19, Serebryanicheskaya Embankment

Gallery “Agency. Art Ru” 

The Nature of Misanthropy
Dates: 21 September 2017 – 10 October 2017 Artist: Alena Shapovalova
Address: 26, Ozerkovskaya Embankment

Gallery A3 

Quantum Forest
Dates: 5 October 2017 – 15 October 2017 Curator: Andrei Volkov
Artist: Vera Petrova
Address: 39, Starokonyushenny Lane

Exhibition space Art Korobka Gallery 

Long Barn Garden
Dates: 25 September 2017 – 15 October 2017
Curators: Olga Karetnikova,
Artists: Olga Karetnikova, Olga Gorshkova
Address: 18, Avtozavodskaya Street, Riviera Shopping Mall

Creative Studio Gnezdo Gallery 

Lethargy
Dates: 23 September 2017 – 6 October 2017 Curator: Alexandra Orlova
Artists: Valery Korchagin, Sergey Chernov Address:2nd Floor, 12, Maly Gnezdnikovsky

Gallery “Movie” 

Pancake Clouds
Dates: 13 September 2017 – 22 September 2017
Curator: Elena Yureneva
Artists: Vladimir Portyanoy, Vladimir Safarov, Vladimir Sulyagin Address: 8/2, Malaya Molchanovka Street

Kultproekt Gallery 

Travel Time
Dates: 25 September 2017 – 22 October 2017
Curators: Yulia Manusevich, Irina Solntseva
Artists: Kirill Rave, Nikolai Onischenko, Vladimir Martynov Address: 12А, 2nd Obydensky Lane

Fragment Gallery 

Preservation Instinct
Dates: 4 September 2017 – 20 October 2017 Curator: Alexey Maslyaev
Artist: Ilya Fedotov-Fedorov
Address: 30, B. Kozikhinsky Lane

Omelchenko Gallery 

Industrial 2017
Dates: 15 September 2017 – 6 October 2017 Artist: Yulia Malinina
Address: 32, Starokonyushenny Lane

Pop Up Gallery OTTEPEL 

Jointly with JART Gallery
Private Territory
Dates: 15 September 2017 – 15 October 2017
Curator: Evdokiya Nikonova,
Artist: Irina Denisova, Ivan Fedyanin and Oleg GK
Address: Building 3, 36, Novy Arbat Street, The Sphere (Jart Gallery)

RuArts Gallery 

Order
Dates: 20 September 2017 – 28 October 2017 Curator: Catherine Borisoff
Artists: Alexei Gintovt, Mikhail Rozanov Address: 10, 1st, Zachatievskiy Lane

ASSOCIATION EXHIBITION HALLS OF MOSCOW Belyaevo Gallery
Luddites
Dates: 15 September 2017 – 22 October 2017

Curator: Maria Sarycheva
Artists: Vasily Artamonov, Alexei Klyukov, Timofei Dorofeyev, Olga Tsimbolenko, Alisa Oleva
Address: 100, Profsoyuznaya Street

My First Lenin
Dates: 31 August 2017 – 1 October 2017
Curators: Oleg Koshelets, Sergei Chernov
Artists: Andrei Volkov, Dasha Gusakova, Marina Zvyagintseva, Alexei Yorsh, Sergei Katran
Address: 100, Profsoyuznaya Street

Vykhino Gallery 

The Real World. To be Saved in the Cloud
Dates: 14 October 2017 – 5 November 2017
Curator: Larisa Klimova, Alexander Ermolaev
Artists: art-group “LAB-digest theatre”: Anastasia Andreeva, Alexandra Soldatova, Victoria Markevich, Daria Tsvetkova, Daria Ermolaeva, Christina Alexandrova, Anna Konovalova, Sofia Nazarova

Address: 9, Tashkentskaya Street

Nagornaya Gallery 

Light through the Gap
Dates: 15 September 2017 – 15 October 2017
Curator: Kira Matissen
Artist: Klara Golitsyna, Peter Bankov, Elena Kisel, Sveta Litvak, Yaroslav Martynov, Sergey Malyutin, Nikolai Naumov, Alexander Pankin, Mikhail Pogarsky, Andrey Suzdalev, Igor Sever, Peter Theremin, Sergei Chernov, Alla Urban,
Leonid Feodor, Manuel and Evelina Schatz, Elena Shkurpello, Kira Matissen,
Ilya Biletskiy, students of «Moving Pictures Studio» (creative studio from NCCA), students of Modern Art Institution and Stroganov Moscow State Academy of Industrial and Applied Arts
Address: 10, Remizova Street

Gallery “Na Taganke” 

Jointly with the information portal ArtTube Reconciliation Here
Dates: 21 September 2017 – 15 October 2017 Curator: Yulia Grachikova

Artists: Ludmila Baronina, «The Underground Printing House» Union (Stepan Subbotin, Vasily Subbotin, Veronika Zlobina, Evgeny Rymkevich, Sergey Matushkin, Shamil Akhmed), Tatiana Akhmetgalieva, Tina Vasyanina, Misha Most, Alisa Yoffe, Yulia Kasas, Irina Petrakova, Irina Korina, Alexandr Ugai, Iliya Pilipenko, Anton Akimov
Address: 31/22 Taganskaya Street

Center for Creative Industries Fabrika 

Address: 18, Perevedenovsky Lane

ABC of Homeopathy
Dates: 16 September 2017 – 20 October 2017
Curators: Alexander Zhuravlev, Oleg Matrokhin, Alexandra Danilova, Elena Kuprina- Lyakhovich
Artists: Ronny Delrue, Alina Glazun, Oleg Matrokhin

Big Data
Dates: 21 August 2017 – 14 September 2017 Curator: Yulia Lebedeva
Artist: Alexei Rumyantsev

Paper Memory
Dates: 26 October 2017 – 30 November 2017 Curator: Asya Fillipova
Artist: Haim Sokol

Underground Cherry
Dates: 16 September 2017 – 20 October 2017
Curators: Alexey Yorsh, Anna Rusova
Artists: Dmitry Zapylikhin, Alexei Yorsh, Gerasim Kuznetsov, Anna Rusova

Universe 69
Dates: 21 August 2017 – 16 September 2017
Curators: Asya Filippova, Andrei Kovalev, Sergei Troschenkov Assistant curator: Evgeniya Pakhomova
Artist: Alexandru Raevschi

Metamorphosis
Dates: 26 October 2017 – 30 November 2017 Curator: Veronika Komarova
Artist: Artúr van Balen (Tools for action)

Song of Little Birds’ in the Garden of Lingering Storms Dates: 25 November 2017 – 17 December 2017 Curator: Elena Kuprina-Lyakhovich
Artist: Dmitriy Lyashenko

Portrait of Jenny, presentation of the artist’s book Date: 25 October 2017
Curator: Vitaly Patsiukov
Artist: Marco Fedele di Catrano

The Opposing Shore
Dates: 23 September 2017 – 20 October 2017
Curators: Kyveli Mavrokordopoulou, Sasha Pevak
Project assistant: Alla Zolotova
Artists: Clément Cogitore, Bady Dalloul, Rémi Duprat, Jonas Fischer, Aslan Gaisumov, Nikita Kadan, Ioanna Neofytou, Chantal Peñalosa, John Smith, Diana Tamane, Marie Voignier, Vincent Voillat

Arrow
Dates: 21 August 2017 – 15 September 2017
Curator: Anastasia Dorozhkina
Artists: The Bestiary art-group (Anastasia Dorozhkina, Andrey Stroganov, Victor Skersis, Tatyana Kostylievskaya), Mikhail Alshibaya, Ekaterina Rets
Performance: ensemble “White light” (directed by Ekaterina Rets), participants: Elizaveta Retz, Maria Kireeva, Olga Zagorskaya, Ekaterina Ivanova, Irina Derevyankina, Anna Pomazova, Anna Kalutskova, Evgeniya Borshenko, Elena Gladilina; ensemble “Vyselki”: Olga Egorova, Ekaterina Adamik, Tatyana Zhurova, Anna Belousova, Darya Vyaltseva.

The Secret Life of Soft Toys
Dates: 16 September 2017 – 20 October 2017 Curator: Yulia Lebedeva
Artist: Alya Khestanti

Arch of Triumph
Dates: 23 September 2017 – 20 October 2017 Curator: Yulia Lebedeva
Artist: Olga Bozhko

Learned Helplessness (Mall Utopia. Episode IV) Dates: 16 September 2017 – 20 October 2017 Curator: Elena Kuprina-Lyakhovich
Artist: Dmitriy Kavko

Studio Visit 15/09
Date: 15 September 2017
Curators: Alexandra Danilova, Sergei Trosсhenkov Artists: Ludmila Gorlova, Karina Barabanova, […]Labs

ARTPLAY Centre of Design 

Longing for the Sky
Dates: 9 October 2017 – 24 October 2017
Curators: Lena Oleinikova, Andrei Prigov, Ekaterina Sisfontes
Artists: Andrei Prigov, Dmitry Kavarga, Marina Zvyagintseva, Maria Arendt Address: 10, Nizhnyaya Syromyatnichskaya Street

“Red/Black” Art Agency, Gallery of contemporary art “ART LOUNGE” 

Progressors: from Myth to Math
Dates: 6 October 2017 – 31 November 2017
Curator: Daria Rusakova
Artist: Stepan Myannik
Address: Atrium of the Skolkovo Innovation Centre (42/1, Bolshoy Boulevard)

Moscow State University Botanical Garden “Aptekarsky Ogorod” 

The Receiver
Dates: 15 September 2017 – 15 October 2017 Curator: Marina Guseva
Artist: Dmitry Fyodorov, Maksim Kholodilin Address: 26/1, Mira Prospect

VDNH, Pavilion No. 67 Karelia
Daniel Arsham. Moving architecture
Dates: 30 September 2017 – 8 January 2017 Curator: Ekaterina Mochalina
Artist: Daniel Arsham
Address: 119, Mira Prospect

The World Art Fund 

Jointly with “Art of the Future” Producer Center
ART Geography
Dates: 26 September 2017 – 1 October 2017
Curators: Robert Hettich, Emanuel Van Holsten, David Babayan, Fyodor Filkov, Veronika Belchenko

Artists: 50 artists
Address: Central House of Artists (11, Kuznetsky Most)

Margarita Rudomino All-Russia State Library for Foreign Literature 

Curators: Yuko Hasegawa
Artists: Michael Najjar, Forensic architecture Address: 1, Nikoloyamskaya street

DomZhur 

«#town»
Dates: 1 October 2017 – 15 October 2017 Curator: Mary Efanova
Artist: Pavel Efanov
Address: 8А, Nikitsky Boulevard

Moscow House of Amateur Creativity 

Invisible Connections
Dates: 7 November 2017 – 17 November 2017 Curator: Naira Levonovna Manucharyan
Artist: Aram Sevanovich Manucharyan
Address: Building 4, 24, B. Ovchinnikovsky Lane

Air Moscow Space 

How can one tell the artist from her art
Dates: 20 September 2017 – 27 September 2017
Curator: Sasha Burkhanova-Khabadze, Anna Dorofeeva
Artists: Anya Mokhova, Anna Kolosova, Alyona Larionova, Margo Trushina, Svetlana Grishina, Dasha Gusakova, Evgenia Barkova, Khara Kolaiti
Address: Building 4, 3, Teatralnaya Lane

Festival Science Art IMAGE CONSTRUCTION 2017 

Convergence of Art and Technology
Curators: Ilya Volyanov, Nikolai Naumov, Chaeva Irina Anatolievna
Artists: Alexander Belokopytov, Vasily Bychkov, Gennady Vasiliev, Elena Valeyeva, Dmitry Valeyev, Roman Gavrilov, Dmitriy Veise, Ilya Vol’nov, Roman Gavrilov, Irina Zaitseva, Igor Zenkin, Ivan Isaev, Boris Epifanov, Elena Schepetova, Svetlana Kalistratova, Maria Kalmukova, Konstantin Kedrov, Elena Katsuba, Dmitriy Kozlov, Viacheslav Koleyshuc, Vladmir Konarev, Sergey Kuvshinov, Vladimir Martirosov, Nikolay Naumov, Aleksander Pankin, Timofey Reshetov, Olesya Rostovskaya, Andrey Topunov, Aleksander Trifonov, Andrey Chaykin, Elena Demidova, Dmitriy Gaev- Orlov, Andrey Vereschagin

Moscow Polytech
Dates: 2 October 2017 – 15 December 2017 Address: 16, Avtozavodskaya Street

Museum of the Polygraph History and Book Publishing Dates: 19 September 2017 – 13 October 2017
Address: (7, Mikhailovskaya Street)

Archive of the Russian Academy of Sciences Dates: 12 September 2017 – 6 October 2017 Address: 34, Novocheremushkinskaya Street

Art Deco Museum
Dates: 8 September 2017 – 1 October 2017 Address: Building 4, 2/4, Luzhniki embankment

Art Gallery Cristina
Dates: 15 September 2017 – 15 October 2017 Address: 12, Plotnikov Lane

.

7th Moscow International Biennale of Contemporary Art “Clouds⇄Forests”, Moscow
until 18 January 2018

Related Articles
EXHIBITIONS
Asger Dybvad Larsen “A breed of borders” at Galerie Rolando Anselmi, Berlin
(Read more)
© Rolando Anselmi, Berlin/Rome. Photo: Riccardo Malberti
EXHIBITIONS
Alessandro Morode “h E ll” at Galerie Rolando Anselmi, Berlin
(Read more)
© Rolando Anselmi, Berlin/Rome. Photo: Riccardo Malberti
EXHIBITIONS
herman de vries “all all all” at Cortesi Gallery, Milan
(Read more)
EXHIBITIONS
“October 12 – November 25, 2018” at Fri Art Kunsthalle, Fribourg
(Read more)
EXHIBITIONS
Julian Hou “DREAMWEED” at Unit 17, Vancouver
(Read more)
EXHIBITIONS
Valerio Berruti “Nina’s Story” at Church of San Domenico, Alba
(Read more)